Podręczniki

Aktualności

            

 

WARSZTATY Z BANKIEM PKO BP ODDZIAŁ W ŻAGANIU ...

 

OSZCZĘDZANIE I  INWESTOWANIE. PIENIĄDZ ROBI PIENIĄDZ

 11 kwietnia 2024 roku uczniów  klasy I i II Techniku Ekonomicznego po raz kolejny odwiedzili pracownicy PKO BP. Podczas godzinnego spotkania z młodzieżą  pracownicy banku wyjaśnili młodzieży, jak oszczędzać oraz inwestować pieniądze .

Ekonomiści jako oszczędzanie określają część dochodów, która pozostaje do dyspozycji osób lub gospodarstw domowych po dokonaniu zakupów dóbr i usług. Oszczędności są więc odłożoną częścią naszego dochodu.

Istnieją różne sposoby oszczędzania. Dzieci najczęściej oszczędzają, wrzucając drobne monety do świnki skarbonki. Część ludzi trzyma pieniądze w domu, odkładając je „do skarpety” lub pod materac. Jest to mało bezpieczny sposób oszczędzania. Nie chroni bowiem przed kradzieżą ani przed inflacją.

Dużo bezpieczniejsze jest oszczędzanie w banku. Wpłacając pieniądze do banku, mamy pewność ich odzyskania.

Koordynatorami projektu były: Małgorzata Bernat i Agnieszka Paluch-Dybek

WARSZTATY Z BANKIEM PKO BP ODDZIAŁ W ŻAGANIU ...

 

PRACA i STAŻ . JAKA PRACA TAKA PŁACA – CZYLI WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ ŻEBY ZNALEŹĆ PRACĘ MARZEŃ

Dnia 10 kwietnia 2024 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli  Banku PKO BP Oddział w Żaganiu, którzy spotkali się z młodzieżą klas II oraz  IV Technikum Ekonomicznego  w ramach rozwijania kompetencji oraz zainteresowań naszych ekonomistów.

Pracownicy banku opowiedzieli uczniom o ścieżce kariery zawodowej oraz przybliżyli różne warianty rozwoju zawodowego.

Dzięki przeprowadzonym warsztatom młodzież poznała swoje predyspozycje zawodowe oraz zaprojektowała własną ścieżkę rozwoju zawodowego.

Dziękujemy za miłe i ciekawe spotkanie.

Koordynatorami projektu były: Małgorzata Bernat i Agnieszka Paluch-Dybek

Grillowania czas zacząć ...

 

Integracyjne grillowanie dla klas IA i IMB

 

W czwartek 13.04.2024r. na terenie warsztatów szkolonych, klasy IA i IMB, przy kiełbasce z grilla, miały okazję do integracji międzyklasowej, której celem miała być wymiana doświadczeń i spostrzeżeń związana z tematyką mechaniczną, realizowaną na zajęciach z przedmiotów zawodowych i zajęć praktycznych. Całe wydarzenie odbywało się pod bacznym okiem opiekunów grup i klasy, tj. pana Tomasza Wypaska, pana Pawła Chylaka oraz pana Janusza Kopća. Czas upłynął pod kątem merytorycznych rozmów, pytań i odpowiedzi.

WYKŁADY NOTARIUSZA DLA KLAS POLICYJNYCH ...

Uczniowie wszystkich klas policyjnych  wzięli udział w projekcie edukacyjnym pn. „Notariusz w szkole” realizowanym przez Krajową Radę Notarialną.

12 kwietnia br. uczniowie z klas policyjnych uczestniczyli w wykładach dotyczących edukacji prawnej, prowadzonych przez Panią notariusz Annę Milewską z Kancelarii Notarialnej w Żaganiu. Pani notariusz przybliżyła uczniom  specyfikę zawodu notariusza oraz omówiła niektóre czynności notarialne, w szczególności takie jak:

·zawarcie umowy sprzedaży

·zawarcie umowy darowizny

·zawarcie umowy najmu okazjonalnego (w tym poddanie się egzekucji w związku z zawartą umową najmu),

·sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia (kiedy i po co),

·złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku (terminy, kolejność dziedziczenia),

·udzielenie pełnomocnictwa (np. do złożenia bądź odbioru dokumentów na wyższej uczelni),

·sporządzenie odpisów wierzytelnych (świadectwa, inne dokumenty).

 Sylwia Woroniec

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ...

Uczniowie klasy I LO z Edukacją Policyjną uczcili pamięć aspiranta Policji Państwowej Teodora Fabisiaka, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Kalininie (Twerze) wiosną 1940 roku.

W piątek, 12 kwietnia uczniowie klasy policyjnej uczestniczyli w szczególnej lekcji w terenie, którą przygotowały dwie uczennice kl. I LP: Roksana Szpalerska i Julia Jaskólska. Podczas uroczystej zbiórki na pl. gen. Maczka,  w obecności całej klasy uczennice złożyły  wiązankę kwiatów pod Dębem Pamięci i tablicą upamiętniającą aspiranta Teodora Fabisiaka, funkcjonariusza Policji Państwowej, który w kwietniu 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Kalininie (Twerze) i spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje – największej na świecie policyjnej nekropolii ( pochowanych jest tam prawie 6 tysięcy polskich policjantów – ofiar Zbrodni Katyńskiej). Uczennice przygotowały  i odczytały na zbiórce biogram aspiranta Teodora Fabisiaka.

Zdjęcia archiwalne asp. Teodora Fabisiaka – Mediateka Muzeum Katyńskiego

Sylwia Woroniec

Wielki sukces katedry kierunku mechanicznego Naszej Szkoły ...

Wielki sukces katedry kierunku mechanicznego Naszej Szkoły!! 

w Wojewódzkim Konkursie o tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej”

W dniu 12.04.2024r. Vlsdyslav Holiak (klasa IA) i Kasper Engelmajer (klasa IIA), uczniowie branżowych klas mechanicznych Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, wywalczyli Puchar Drużynowy za zajęcie pierwszego miejsca w 23 edycji  „WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU O TYTUŁ NAJLEPSZEGO ŚLUSARZA ZIEMI LUBUSKIEJ”  organizowany przez Zespół  Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie. Do rywalizacji przystąpiło sześć dwuosobowych drużyn z szkół zgłoszonych do konkursu z województwa lubuskiego. Drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Technicznych i Branżowych
w Szprotawie, a trzecie Powiatowemu Zespołowi Szkół z Świebodzina.

Laureatami indywidualnych wyników zostali:

   I miejsce- Kasper Engelmajer-  ZSTiL w Żaganiu,
  II miejsce- Kewin Nowak-  ZSTiB w Szprotawie,
 III miejsce- Paweł Bogusz-  PZS w Świebodzinie.

Jak co roku, uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z 40 pytań, a następnie wykonać detal zgodnie z rysunkiem wykonawczym.

Wyniki indywidualne Naszych Mistrzów przedstawiały się następująco:

I miejsce- Kasper Engelmajer

IV miejsce – Vladyslav Holiak

Gratulujemy Naszym Mistrzom wyników, wspaniałych nagród rzeczowych i życzymy kolejnych sukcesów!!  Jesteśmy z Was dumni!!

Dziękujemy panom nauczycielom za wkład wniesiony w przygotowanie uczniów do konkursu, panom: Tomaszowi Wypaskowi, Pawłowi Chylakowi i Romanowi Czyżyckiemu.

Nauka, praca i przydatna rzecz ...

 

         W ramach działania: "Nauka, praca i przydatna rzecz" na zajęciach obróbki mechanicznej uczniowie klas technikum mechanicznego 2MK i 3RE, innowacyjnie z elementów z odzysku zaprojektowali i wykonali ławki do siedzenia na warsztatach szkolnych (dla siebie, swoich koleżanek i kolegów).  

 

Samodzielnie wkopali i zamontowali ławki na skwerach pod budynkiem warsztatów. W działaniu uczniowie połączyli techniki wykonania części obróbką mechaniczną, łączenia elementów przez spawanie, szlifowanie i obróbkę meblarską drzewa.

 

Szczególnym zaangażowaniem przy budowie i montażu ławek wykazali się uczniowie: Piotr Kalmuk - 3RE, Adam Czerniecki - 2MK.

 

   RC 

Konkurs o tytuł Supertechnika Mechatronika 2024 ...

 

XI Międzywojewódzki Konkurs o tytuł Supertechnika Mechatronika ...

                                        22.03.2024 w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu odbył się  XI Międzywojewódzki Konkurs o tytuł Supertechnika Mechatronika.

Konkurs pozwolił uczestnikom na prezentacje swoich umiejętności, kreatywności, wiedzy teoretycznej jak i praktycznej w zawodzie technik mechatronik.

Uczniowie w pierwszej części konkursu rozwiązywali indywidualnie test sprawdzający wiedzę teoretyczną wymaganą w zawodzie. W drugiej części drużyny przystąpiły do etapu praktycznego polegającego na diagnozie, projektowaniu, montażu i programowaniu obiektu mechatronicznego.

W konkursie wzięło udział 22 uczniów z 9 szkół z województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, podlaskiego i łódzkiego. 

 

Laureatami konkursu zostali:

I m-ce: Kacper  Oparski  z ZSTiL  w Żagania

II m-ce:   Paweł Wołczek  z ZSTiL  w Żagania

III m-ce: Marcin Radwan z ZSM w Bolesławcu 

Drużynowo:

I m-ce:  ZSTiL w Żagania

II m-ce:  ZSM z Bolesławca

III m-ce:  ZSM im. Św. Józefa  w Białymstoku

Honorowy Patronat nad organizacją konkursu objęli:

Marszałek Województwa Lubuskiego pan Marcin Jabłoński

Starosta Żagański pan Henryk Janowicz

Burmistrz Miasta Żagań pan Andrzej Katarzyniec 

Podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu i wręczania pucharów, dyplomów i nagród obecny był starosta pan Henryk Janowicz, wicestarosta pani Anna Michalczuk, członek zarządu pan Roman Śliwiński,  burmistrz miasta Żagań pan Andrzej Katarzyniec, przewodniczący Rady Miasta Żagań pan Adam Matwijów,  przedstawiciel Kuratorium Oświaty pan Zbigniew Gładki, przedstawiciel zarządu Drningenberg Polska pan Maciej Reczuch.

Sponsorami konkursu byli: Starosta Żagański, Burmistrz Miasta i Gminy Iłowa, Dringenberg Polska S.A. w Żaganiu,  Bartex Sp. z o.o. w Żaganiu,  Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Micro z Otmuchowa, McDonald`s  Żagań, B&B Opakowania w Małomicach, Nadleśnictwo Żagań, Tandem Żagań, Minth Polska Wiechlice, ESA Iłowa, VP Polska Żagań.

Konkurs przygotowali pani Agnieszka Pisarczyk i pan Zdzisław Kapiński.

Konkurs o tytuł Supertechnika Mechatronika to święto kształcenia zawodowego w naszej szkole. Jesteśmy dumni, ze mamy możliwość gościć uczniów z branży mechatronicznej z wielu szkół i województw. Była to świetna okazja do spotkania i wymiany doświadczeń z innymi pasjonatami mechatroniki.

Najlepsi w okręgu

W dniu 6 marca 2024 roku w Zielonej Górze,odbył się etap okręgowy XXVI Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej EUROELEKTRA.

Spośród wszystkich uczestników etapu okręgowego uczniowieZSTiL w Żaganiu osiągnęli świetne wyniki:

Paweł Wołczek - I m-ce

Joanna Pisarczyk - II m-ce

Mateusz Matuszak – IV m-ce

Nasi uczniowie zdobyli czołowe miejsca w konkurencji, co świadczy o ich wysokim poziomie wiedzy i umiejętnościach.

Uczniowie podczas  zawodów musieli wykazać się  ponadprzeciętną wiedzą z zakresu  elektrotechniki i elektroniki. Tak wysoki poziom wiadomości i umiejętności osiąganych przez uczniów, był możliwy tylko dzięki ich własnej pracy pod opieką pani Agnieszki Pisarczyk.

Gratulujemy sukcesów!

                                                                                                                                                                  AP

Ankieta

 

Ankieta dotycząca uzależnień.

Badania są anonimowe i prosimy o udzielanie odpowiedzi zgodnie ze stanem rzeczywistym.

 

link do ankiety:

https://forms.office.com/e/T6cNmxV6wB?origin=lprLink

 

Dziękujemy za pomoc.

Nowa kolejna współpraca ZSTiL z firmą na terenie naszego powiatu ...

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu będzie współpracował z kolejnym pracodawcą powiatu żagańskiego.

 

W dniu 15 marca 2024 w Wiechlicach dyrektor szkoły Zbigniew Stebelski podpisał list intencyjny o współpracy z firmą MINTH Poland Sp. Z.O.O. reprezentowaną przez Pana Weiwang Wang Prezesa Zarządu.

Strony wyraziły wole współpracy w zakresie organizacji praktyk dla uczniów, wsparcia procesu kształcenia, promocji kształcenia zawodowego.

To jest nowa szansa dla uczniów szkoły na optymalne przygotowanie się do podjęcia pracy zawodowej i dalszego kształcenia. Zbliżenie szkoły do biznesu jest konieczne dla rozwoju edukacji technicznej, zawodowej.

Poczuj radość Ewangelii! Konkurs biblijny

 
W dniach 13-14 marca odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zakres tematyczny tegorocznych zmagań obejmował Księgę Sędziów i Dzieje Apostolskie.
 
W konkursie wzięło udział 7 uczniów naszej szkoły.
 
Pierwsze miejsce ex equo zajęły uczennice klasy 3EK Monika Kaszuba i Anna Najdek.
 
Gratulujemy!

W ZSTiL wojewódzki konkurs piosenki obcojęzycznej ...

 

Wojewódzki Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

17 kwietnia 2024r., godz. 9.00        miejsce: Sala Kryształowa w Żagańskim Pałacu Kultury

 

      Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, wraz z organizatorami, zaprasza uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych województwa lubuskiego do wzięcia udziału w konkursie piosenki obcojęzycznej.

Karta zgłoszeniowa oraz regulamin znajdują się w załącznikach (dostępne po kliknięciu w obrazek)

Warsztaty ekonomiczne z cyklu "Spotkanie z Ekspertem" ...


Na spotkaniu poruszono zagadnienia dotyczące finansów osobistych, w szczególności uczniowie
poznali następujące zagadnienia:

  • rachunek bankowy – istota, rodzaje transakcji,
  • karta płatnicza- istota, budowa, rodzaje, działania w razie utraty karty
  • zarządzanie budżetem z kontem bankowym
  • zakładanie pierwszego konta, czynniki wpływające na wybór rachunku
  • bezpieczeństwo związane z bankowością elektroniczną

 

Realizując to zadanie, uczniowie wypracowali i wykreowali zasady świadomego i bezpiecznego korzystania z konta bankowego i karty płatniczej itp.

 

Koordynatorami projektu były: Małgorzata Bernat i Agnieszka Paluch-Dybek

Projekt Spongebob

 

Uczniowie kierunków Mechanik monter maszyn i urządzeń, przy nadzorze

Pana T. Wypaska ukończyli projekt wykonania nowych koszów na śmieci Spongebob. 😁

 

Brawo!!!

Nauczyciele przedmiotów zawodowych ZSTiL w Portugalii ...

W dniach od 24 do 28 kwietnia 2024, nauczyciele ZSTiL w Żaganiu w składzie p.Agnieszka Pisarczyk, p. Zdzisław Kapiński, p. Roman Czyżycki, p. Jarosław Jasiński i p. Arkadiusz Wołczek mieli okazję uczestniczyć w kolejnej mobilności w ramach programu Erasmus+ w Setubal w Portugalii .

Wyjazd miał na celu poznanie kultury, systemu edukacji portugalskiej oraz zdobycie nowych doświadczeń zawodowych.

Podczas pobytu w Setubal mieliśmy możliwość uczestnictwa w warsztatach dotyczących systemu edukacji, obserwowania zajęć w firmie edukacyjnej Edugep oraz zapoznania się z pracą w firmie Mitropol z sektora mechaniki i mechatroniki.

Spotkania odbywały się w języku angielskim, co pozwoliło na doskonalenie umiejętności językowych.

Podczas wyjazdu mieliśmy możliwość nawiązania kontaktów z pracownikami firm partnerskich EUROMIND, co pozwoliło na wymianę doświadczeń. Wyjazd był doskonałą okazją do rozwinięcia umiejętności zawodowych i osobistych, a także do zdobycia nowych doświadczeń.

Poza zajęciami, mieliśmy także okazję poznać kulturę portugalską i zwiedzać okoliczne zabytki, takie jak XVI-wieczną fortece zlokalizowaną nad miastem, zamek w Palmeli czy zabytki Lizbony.

Program Erasmus Plus pozwala na poznanie innych kultur i ludzi, co jest niezwykle wartościowe zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym.

Podsumowując, wyjazd do Portugalii w ramach programu Erasmus+ był dla nas niezapomnianym doświadczeniem, które pozwoliło na rozwój umiejętności zawodowych, poznanie nowych ludzi i kultur oraz nawiązanie kontaktów międzynarodowych.

                                                                                                               AP

Konkurs "Nakręć się na miejsce!"

Zapraszamy uczniów ZSTiL do udziału w konkursie „Nakręć się na miejsce!”. Zadaniem uczestnika będzie nagranie krótkiego (maksymalnie pięciominutowego) filmu, przedstawiającego wyjątkowe miejsce dla autora lub bohatera obrazu.

Kontekstem niech stanie się opowiadanie Andrzeja Stasiuka pt. „Miejsce”, pochodzące z tomu „Opowieści galicyjskie”. Uczestnik konkursu musi zapoznać się z tekstem, aby w pełni zrozumieć, czym może być „miejsce”. Niech inspiracją będą słowa autora:

Dobrze jest żyć w krainach nieoczywistych, ponieważ ich granice zawierają w sobie więcej przestrzeni, niż wskazuje geografia. To są otchłanie nieznanego, to jest nieskończona dal domysłów, uciekający horyzont wyobrażeń i fatamorgana słodkich przesądów, którym nigdy nie sprosta rzeczywistość.

A.Stasiuk,  Jadąc do Babadag

                                                Na prace czekamy do 27.03.2024 r. Należy je przesłać na adres: j.tomkiewicz@zstil.zagan.pl lub m.ponikowska-knap@zstil.zagan.pl

Zapraszamy do udziału!

Konkurs o tytuł Supertechnika Mechatronika – marzec 2024

Miło nam ogłosić, że w bieżącym roku szkolnym (2023/2024) Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu organizuje XI edycję międzywojewódzkiego konkursu o tytuł Supertechnika Mechatronika dla uczniów technikum mechatronicznego.

Konkurs będzie dotyczył zagadnień związanych z profilem kształcenia w technikum mechatronicznym, obejmując elektrotechnikę, elektronikę analogową i cyfrową, podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych, jak również inne dziedziny wiedzy związane z montażem, obsługą, diagnostyką, naprawą, eksploatacją, użytkowaniem i programowaniem urządzeń i systemów mechatronicznych.

Konkurs Supertechnika Mechatronika przyjmuje formę dwuetapową.

W pierwszym etapie uczniowie będą rozwiązywać test wyboru na papierze. Test konkursowy składać się będzie z 40 zadań jednokrotnego wyboru, z odpowiedziami A, B, C i D. Drugi etap polegać będzie na rozwiązaniu przez dwuosobowe drużyny zadania praktycznego, obejmującego diagnozę, projektowanie, montaż i programowanie obiektu mechatronicznego.Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału i sprawdzenia swojej wiedzy podczas tegorocznej edycji konkursu. Zwycięzcy będą mieli okazję zdobyć atrakcyjne nagrody, jak zawsze!

Niezbędne dokumenty:

Terminarz XI edycji konkursu:

  • Zgłaszanie uczestników - do  08 marca 2024r

Wszelkie pytania dotyczące konkursu proszę kierować na adres poczty elektronicznej z.kapinski@zstil.zagan.pl

LEKCJA OTWARTA INTERDYSCYPLINARNA W TECHNIKUM EKONMICZNYM ...

 

Dnia 13-go marca w naszej szkole  odbyła się lekcja otwarta na temat: „Historia pieniądza”

Lekcja została przeprowadzona w dwóch oddziałach klasowych Technikum Ekonomicznego.

Uczniowie  uczestniczyli w zajęciach interdyscyplinarnych z podstaw ekonomii elementów statystyki opisowej  oraz technik prac biurowych, jak również historii.

Tematem przewodnim lekcji był pieniądz i nie tylko  ……

Uczniowie rozwiązywali quiz, odpowiadali na pytania dotyczące form pieniądza oraz jego funkcji, rozwiązywali zadania, dokonywali analizy zebranego materiału źródłowego, danych statystycznych, które następnie prezentowali w postaci tabel i wykresów w programie Microsoft Excel.

Wszyscy uczniowie wykazali się wiedzą oraz zaangażowaniem w rozwiązywaniu zadań.

Nadzór merytoryczny: Małgorzata Bernat i Agnieszka Paluch-Dybek

Olimpiada PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ - etap okręgowy we Wrocławiu ...

Dnia 7 marca reprezentanci klas I oraz IV Technikum Ekonomicznego:

Ø  Tomasz Dzieńdziara – 1 EK  Paweł Lniak – 1 EK

Ø  Filip Marchewka – 1 EK  Miłosz Staniec – 1EK

Ø  Teresa Buchholz - 4 EK  Kinga Grono – 4 EK

Ø  Maria Lisowska – 4 EK  Daria Świstowska – 4 EK

Ø  Maja Matkowska - 4 EK  Anna Chuda – 4 EK  Julita Wiktorska – 4 EK

Wzięli udział w drugim, okręgowym etapie Olimpiady Przedsiębiorczości we Wrocławiu, składającym się z dwóch szczebli eliminacji, części testowej oraz rozwiązywania zadań praktycznych w grupach.

Nasi uczniowie korzystając z okazji mieli możliwość zapoznania się i zwiedzenia jednej z prestiżowych uczelni w naszym kraju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Nadzór merytoryczny: Małgorzata Bernat i Agnieszka Paluch-Dybek

Script logo