Aktualności
Wycieczka zawodoznawcza do zakładu pracy w Małomicach ...
Dnia 24.05.2024 uczniowie z klasy II technikum mechatronicznego wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do czołowej firmy w Europie produkującej stalowe bębny - B&B Opakowania Sp. z o.o. wykorzystywane w przemyśle chemicznym, spożywczym oraz petrochemicznym.Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zapoznać się z parkiem maszynowym zakładu. Zostaliśmy oprowadzeni po zakładzie, gdzie zobaczyliśmy nowoczesne linie produkcyjne oraz wykwalifikowaną kadrę pracowników. Zapoznaliśmy się z przebiegiem poszczególnych etapów powstawania bębnów - od projektowania po finalny wyrób. Dowiedzieliśmy się, że firma oferuje szeroki wybór różnych rodzajów opakowań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Byliśmy pod wrażeniem wysokiego standardu jakościowego produktów firmy oraz profesjonalizmu pracowników. Kadra pracownicza była przyjazna i otwarta na pytania uczniów, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć technologiczne i produkcyjne procesy zachodzące w firmie. Podczas spotkania z przedstawicielami firmy, pełnoletnim uczniom zaproponowano możliwość odbycia płatnych praktyk i staży zawodowych, które pozwolą im poszerzyć wiedzę i umiejętności od strony praktycznej w obszarze branży mechatronicznej. Wizyta w firmie B&B Opakowania Sp. z o.o. była dla nas bardzo pouczająca i inspirująca, pozwoliła nam lepiej zrozumieć specyfikę pracy w wysoko zautomatyzowanych procesach produkcyjnych.
Składamy serdeczne podziękowania kierownictwu i pracownikom firmy B&B Opakowania za życzliwe przyjęcie, umożliwienie zwiedzenie zakładu oraz za cenne doświadczenie zawodowe. Organizatorami wyjazdu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych: Agnieszka Pisarczyk i Zdzisław Kapiński.
Wycieczka zawodoznawcza do zakładu pracy w Żarach ...
Dnia 17.05.2024 uczniowie kierunku technik mechatronik z klasy II ME wzięła udział w wycieczce zawodoznawczej do zakładu pracy Relpol w Żarach.
Firma Relpol to jedyny polski producent przekaźników elektromagnetycznych – stosowanych w automatyce przemysłowej i energetycznej, elektronice przemysłowej i użytkowej, telekomunikacji oraz AGD. Jest producentem systemów zabezpieczeń CZIP-PRO dla rozdzielni średnich napięć – wykorzystywanych w polskiej energetyce. Jest liderem w produkcji urządzeń do wykrywania materiałów radioaktywnych stanowiących wyposażenie największych polskich lotnisk czy drogowych i kolejowych przejść granicznych.
W trakcie wycieczki nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym parkiem maszynowym jak i z profilem działalności zakładu.
W auli firmy Relpol przedstawiono uczniom prezentację multimedialną, która dotyczyła początków firmy, oraz profilu jej działalności, zakończonej quizem z nagrodami. Następnie zaproszono do zwiedzania zakładu pracy. Uczniowie zapoznali się z pełnym procesem technologicznym powstawania mikroprzekaźników. Są to podstawowe elementy sterowania elektrycznego z jakimi spotykają się na zajęciach pracownianych podczas projektowania i montażu układów sterowania stykowo - przekaźnikowego.
Składamy serdeczne podziękowania dyrekcji i pracownikom firmy Relpol za życzliwe przyjęcie i umożliwienie zwiedzenia zakładu oraz za zdobycie cennych doświadczeń zawodowych.
Organizatorami wyjazdu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych: Agnieszka Pisarczyk i Zdzisław Kapiński.
Sukces naszej szkoły
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Informujemy, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
W ramach programu będą zakupione nowości wydawnicze, które wzbogacą księgozbiór biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 21 czerwca 2024r. o godzinie 930 na boisku szkolnym przy sławnym budynku w Żaganiu, ul. Pomorska 7
Zapraszamy
Wycieczka dydaktyczna uczniów ...
Uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia z klasy 1B uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do zakładów pracy. W dniu 23 maja 2024 roku razem z opiekunami Pawłem Chylakiem i Tomaszem Wypaskiem zwiedzili zakłady: Dringenberg Polska Sp. z o.o. i Kietzmann Coatings Sp. z o.o. w Żaganiu. Uczniowie zapoznali się z przebiegiem procesów technologicznych, warunkami pracy zatrudnionych pracowników, rodzajami produkcji, a także z możliwościami zatrudnienia.
LEKCJA W CHMURACH - GRY I ZABAWY HISTORYCZNE I BOTANICZNE ...
W dniu 21 maja odbyła się "lekcja w chmurach" przy wieży kościoła ewangelickiego w Żaganiu. Lekcja była przeprowadzona w klasie 1 RE. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Przykładowe pytania z quizu historycznego - ile metrów wysokości ma wieża, w którym wieku został zbudowany kościół, pod jakim wezwaniem był dawny kościół ewangelicki, ile okien znajduje się na wieży :) Gra botaniczna polegała na identyfikacji: drzew, krzewów, kwiatów oraz zwierząt znajdujących się w parku wokół kościoła. Uczniowie do identyfikacji wykorzystali bezpłatne aplikacje.
Ilona Iżykowska-Gac
AKCJA "ZBIERAM TO W SZKOLE"
Kochani uczniowie. Chciałabym bardzo podziękować za wasz udział w akcji zbierania elektrośmieci.
Udało się nam zebrać ok. 50 kg zużytych baterii, trochę smartfonów i starych telefonów.
Środki pozyskane z odzysku materiałów zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom z Afryki, Ameryki Południowej i Azji.
Ilona Iżykowska-Gac
AKCJA POMOCY JADŁODAJNI PRZY KOŚCIELE WNMP W ŻAGANIU
Kochani uczniowie. Chciałabym bardzo podziękować za wasze hojne serca na rzecz dzieci uczęszczających do świetlicy prowadzonej przez siostry zakonne. Udało się nam zebrać całkiem sporo produktów spożywczych, które będą wykorzystane do przygotowania ciepłych posiłków. Siostra Bożena bardzo ucieszyła się z otrzymanych rzeczy.
Ilona Iżykowska-Gac
Ogólnopolski konkurs programistyczny
Weż udział w konkursie i walcz o nagrody o łącznej wartości 70 000 zł.
Konkurs jest zupełnie darmowy.
Uczniowie zapisują się samodzielnie lub z pomocą rodzica.
Więcej informacji i regulamin konkursu dostępne na stronie: http://info.gigathon.pl/edu
Spotkanie absolwentów 18 maja 2024 rok ...
Absolwenci ZSM w Żaganiu rocznika 1974, jako pierwsi w historii szkoły pisali maturę dzienną.
Teraz po 50 latach spotkali się żeby uroczyście świętować to wydarzenie.
Razem z absolwentami uroczystość tą obchodzili ich współmałżonkowie i zaproszeni goście. Był dyrektor Pan Michał Zapotoczny, wychowawca klasy Pan Jan Jakubowski i nauczyciel przedmiotów technicznych Pan Roman Staruk z małżonką. Gościem honorowym był aktualny dyrektor ZSTiL Pan Zbigniew Stebelski z małżonką.
Rozmowy, wspomnienia i śpiewy trwały długo i trudno było się nam rozstać.
Wszyscy z wielka sympatią i uśmiechem wspominali czas bycia uczniem szkoły popularnie zwaną żagańską 60 tką J
Słowa uznania należą się państwu Danucie i Tadeuszowi Płoszaj, którzy byli organizatorami spotkania.
Erasmus+ w Maladze ...
Grupa 15 licealistów przebywała w terminie od 11.05. do 18.05.2024 w Hiszpanii w Maladze, biorąc udział w projekcie „Cyfrowe bezpieczeństwo” w ramach programu Erasmus+. W trakcie pobytu za granicą młodzież doskonaliła swoje umiejętności językowe, współpracując z uczniami ze szkoły hiszpańskiej Colegio Nuestra Señora del Pilar. Uczniowie przedstawiali prezentacje multimedialne dotyczące: Polski i Hiszpanii, szkół oraz Żagania i Malagi. Młodzież integrowała się, uczestnicząc razem w zajęciach oraz pracując w grupach polsko-hiszpańskich przy tworzeniu posta na Instagrama o cyberprzemocy. W wolnym czasie licealiści zwiedzali Malagę oraz relaksowali się na plaży.
Wyjazd był okazją do zapoznania się z kulturą hiszpańską, ich tradycją oraz dzięki temu młodzież rozwijała swoje kompetencje społeczne i personalne. Pobyt w Maladze był dla uczniów niesamowitą przygodą, która na długo pozostanie w ich pamięci.
Forum Kultury 2024 ,,,
Uczniowie technikum reklamy uczestniczyli w Forum Kultury 2024 „Co z tym dziedzictwem?”, które odbyło się 14 maja 2024 w Żagańskim Pałacu Kultury. Młodzież wysłuchała prezentacji dotyczącej tworzenia projektów. Ponadto uczestniczyła w warsztatach teambuildingu. Uczniowie ze swoimi mentorami zaprojektowali i przedstawili propozycje projektów w przestrzeniach lokalnych z kulturowym kontekstem. Po zakończonych warsztatach uczestnicy forum otrzymali certyfikaty.
AKCJA POMOCY STOWARZYSZENIU MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT ZWIERZOLUBY Z ŻAGANIA
Kochani uczniowie. Chciałabym bardzo podziękować za wasze hojne serca na rzecz zwierząt.
Udało się nam zebrać cały bagażnik: karmy, zabawki, kocyki.
Pani Renata ze stowarzyszenia Zwierzoluby bardzo ucieszyła się z otrzymanych rzeczy, które już trafiły do najbardziej potrzebujących zwierząt.
Ilona Iżykowska-Gac
Erasmus+ druga grupa licealistów gotowa do wylotu!!!
Kolejna grupa licealistów biorącą udział w projekcie „Cyfrowe bezpieczeństwo” w ramach programu Erasmus+, będzie przebywać w dniach od 11 maja do 18 maja w Hiszpanii.
Uczniowie będą współpracować ze szkołą Colegio Nuestra Seῆora w Maladze. Przed wyjazdem licealiści przygotowywali się do projektu, uczestnicząc w zajęciach językowych i kulturowych. Udział w projekcie będzie okazją dla uczniów do doskonalenia umiejętności językowych, poznawania nowej kultury oraz nawiązywania nowych znajomości.
Życzymy udanego wyjazdu i czekamy z niecierpliwością na fotorelację ze słonecznej Malagi :)
Oferta pracy w RELPOL S.a. dla uczniów/absolwentów ...
Absolwencie,
Jesteś chętny aby rozwijać swoje talenty w zakresie eksploatacji systemów mechatronicznych, maszyn i urządzeń produkcyjnych, uczyć się organizować i nadzorować procesy produkcji, ta oferta jest dla Ciebie!
Z nami rozwiniesz swoje skrzydła w wyuczonym zawodzie i doświadczysz wielu ciekawych wyzwań. Pomożemy postawić Ci pierwsze kroki w karierze zawodowej przy nowoczesnej zrobotyzowanej linii produkcyjnej.
Obecnie szukamy kandydatów do naszego zespołu.
więcej kliknij: http://zstil.zagan.pl/oferta-pracy-w-relpol-sa-dla-uczniow-absolwentow-.html
Lekcja otwarta w Technikum Ekonomicznym ...
Droga do sukcesu jest zawsze w trakcie budowy - prowadzenie własnej firmy. Lekcja otwarta w Technikum Ekonomicznym.
W kwietniu uczniowie drugiej klasy Technikum Ekonomicznego dowiedzieli się jak założyć własną firmę i na co w szczególności zwrócić uwagę w praktyce.
Działalność gospodarcza to przede wszystkim dobry pomysł dla osób, które mają dość pracowania na tzw. etacie. Jednak aby prowadzić własną firmę trzeba mieć plan, czas oraz "silną" osobowość. Jednoosobowa działalność gospodarcza może okazać się świetną alternatywą dla osób, które chcą pracować tylko na własny rachunek. Na lekcji uczniowie nabyli praktyczną umiejętność dokonywania pierwszych formalności.
Zaczyna się niepozornie – po zdefiniowaniu tego, jak chce się widzieć własną działalność gospodarczą i czym chce się zajmować, należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG, czyli do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można tego dokonać elektronicznie lub tradycyjnie – przez złożenie dokumentu w urzędzie gminy.
Aby firma znalazła się w rejestrze CEIDG należy podać:
- adres firmy,
- NIP, PESEL,
- kod działalności składający się z pięciu znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności,
- adres mailowy, numer telefonu kontaktowego (dobrowolnie),
- rodzaj opodatkowania,
- datę rozpoczęcia działalności,
- dane rachunków bankowych.
Ułatwieniem dla wszystkich przyszłych przedsiębiorców jest to, że złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej osób fizycznych CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy wiąże się z jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS i naczelnika urzędu skarbowego.
Po złożeniu wniosku o wpis do CEIDG przedsiębiorca może zacząć pracować.
Pożegnanie Hiszpanii ...
LLoret de Mar pożegnało nas urokliwym a zarazem romantycznym zachodem. Naszym zdaniem Lloret de Mar słynie głównie ze złotych plaż, lazurowej wody i klubów nocnych, ale na terenie miasta znaleźć można także zabytki warte zobaczenia podczas wyjazdu. Jednym z nich jest gotycki kościół z początku XV wieku cechujący się charakterystycznym dachem pokrytym kolorowymi dachówkami.
Adiós España!!!
Krótka lekcja historii z naciskiem na tradycje i regionalizm ...
Wybierasz się do Katalonii – do Barcelony, na Costa Brava? Musisz koniecznie posmakować wyśmienitej kuchni, której towarzyszą miejscowe wyroby. Na winiarskiej mapie Hiszpanii region Katalonii zajmuje ważne miejsce. W odwiedzonym przez nas muzeum winiarstwa powstają doskonałe wina oraz wyroby wędliniarskie.
Tossa del Mar - tym razem zwiedzamy z perspektywy morza ...
Aby w pełni docenić urodę Costa Brava "Dzikiego Wybrzeża" najlepiej oglądać je ze statku płynącego wodami Morza Śródziemnego. Najbardziej interesującym miejscem, w którym z pewnością warto się zatrzymać, jest urocza nadmorska osada położona w ramionach wysokiego klifu. Tossa del Mar, średniowieczna miejscowość, w której zachowały się jeszcze baszty i zabudowania mieszkalne pochodzące z tamtego okresu, pełna krętych uliczek, jest wdzięcznym miejscem do spacerowania. Szeroka piaszczysta plaża (Platja Gran) kusi, by na chwilę przyjąć pozycję horyzontalną. A gdy dzień zbliża się ku końcowi, można jeszcze wdrapać się na wysoki klif, z którego rozpościera się magiczny widok morskiego zakola i zachodzącego za horyzont słońca.
Tossa de Mar ...
Zwiedzamy kolejne miasteczko na naszej mapie - Tossa de Mar. Miasto w hiszpańskiej Katalonii, w prowincji Girona. Posiada ponad 5 tys. stałych mieszkańców. Słynny kurort na Costa Brava. Miejsce kongresów ekologicznych Unii Europejskiej od czasu zakazania przeprowadzania w mieście korridy. Miasto znane jest przede wszystkim z bardzo dobrze zachowanej, jednej z najpiękniejszych w Hiszpanii, średniowiecznej starówki Villa Vella i fortyfikacji obronnych z XII w.